Острів Піраміда Болла, на якій комахам вдалося вижити / колаж УНІАН, фото wikipedia.org

Вимирання одного біологічного виду може спровокувати ланцюгову реакцію в екосистемі, яка матиме катастрофічні наслідки навіть для сучасних людей. Однак іноді природа демонструє неймовірні приклади порятунку видів, які мали б уже вимерти.

Американський еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс в авторській статті для Forbes розповів, як одна кораблетроща ледь не знищила ендемічний вид комах на острові. І лише природнє диво його врятувало.

У 1918 році пароплав Makambo сів на мілину біля острова Лорд-Гав, що трохи на схід від Австралії. Загинула лише олна людина, та й то випадково, коли судно вже знімали з мілини. Однак справжньою трагедією ця аварія стала для екосистеми острова. 

Відео дня

Як розповідає Скотт Треверс, в наступні роки на Лорд-Гаві вимерли п’ять видів птахів і 13 видів безхребетних. Серед інших геноциду зазнав ендемік острова комаха-"паличка" Лорд-Гаву (Dryococelus australis) – жук, розміром з долоню, який своїм виглядом нагадує гілку дерева. Вже у 1920 році його вважали повністю вимерлим.

Винуватцем вимирання цих істот вважають звичайних щурів, які зіскочили з пароплава, коли він сів на мілину, і оселилися на острові. Для інтервентів острів став справжнім екологічним раєм, вільним від природних хижаків. Комаха-паличка острова Лорд-Гав, найбільша нелітаюча комаха у світі, виявилася надто повільною та погано захищеною, аби вижити на одному острові зі щурами.

Протягом кількох місяців колись численна популяція комах почала різко скорочуватися і зрештою була оголошена знищеною. Однак у 1960-х роках з’явилися чутки, що цим комахам вдалося вижити на скелястому острові Піраміда Болла у 23 кілометрах від острова Лорд-Гав.

Ці чутки залишалися непідтвердженими до 2001 року, коли австралійські дослідники змогли відшукати цих дивних комах на Піраміді Болла. Популяція була нестабільною, загалом на цій крихітній скелі посеред моря дивом виживало 24 особини. Попри всі труднощі, комахи чіплялися за життя, їхнє виживання залежало від одного єдиного зеленого куща, який забезпечував їх їжею та притулком.

Питання про те, як комахи досягли Піраміди Болла, залишається без відповіді. Але генетичний аналіз підтвердив, що вони справді походять з острова Лорд-Гав.

Зважаючи на мізерну кількість комах, яким вдалося вижити, тут не обійшлося без партеногенезу – здатності деяких видів розмножуватися без участі самців. Це і стало порятунком для виду, який балансує на межі вимирання.

Повторне відкриття комахи-палички острова Лорд-Гав викликало глобальний інтерес і негайні зусилля щодо збереження виду, який очевидно міг зникнути остаточно у будь-який момент. У 2003 році двох особин, яких ласкаво назвали Адам і Єва, було доставлено до зоопарку Мельбурна. Початкові спроби розведення були сповнені труднощів, але наполегливість окупилася.

Сьогодні тисячі комах-палочників з острова Лорд-Гав успішно вирощують у неволі, причому особин розміщують не лише в Мельбурні, але й у закладах по всьому світу, включаючи зоопарк Сан-Дієго у США та Брістольський зоопарк в Англії.

У 2019 році було реалізовано проект знищення гризунів на острові Лорд-Гав — комплексну та суперечливу ініціативу. Програма виявилася успішною, і наприкінці 2019 року острів було оголошено вільним від щурів і мишей. Ця віха проклала шлях для повторної інтродукції комахи-палички з острова Лорд-Гав на його прабатьківщину.

"Повернення комахи-палички з острова Лорд-Гав підкреслює здатність природи виживати, незважаючи ні на що", – резюмує автор публікації

Інші цікаві історії про дику природу

Як писав УНІАН, у Новій Зеландії майже півстоліття вважався вимерлим птах такахе. Однак згодом з’ясувалося, що цей великий нелітаючий птах зміг дивом вижити в глибині острова. Це "воскресіння" цілого виду надихнуло новозеландців на захист дикої природи.

Також ми розповідали, як Австралія оголосила війну птахам ему, але після кількох тижнів запеклих боїв змушена була визнати свою поразку і відкликати війська.

Вас також можуть зацікавити новини: