У 2019 році біля узбережжя Норвегії з’явилася білуха, оснащена спеціальною упряжкою з тримачем для камери, на якому був напис "Обладнання Санкт-Петербург". Згодом виникли припущення, що цей кит, названий "Хвалдимиром" (поєднання норвезького слова "hval" — "кит" та імені Володимир), міг бути тваринним агентом для російської розвідки. Морський біолог Ольга Шпак тепер прагне розкрити таємницю його походження, пише Spiegel.
"Не шпигун, а охоронець"
За словами Шпак, кит, швидше за все, дійсно належав російським військовим, але не був шпигуном. Дослідниця вважає, що білуху тренували охороняти військово-морську базу за Полярним колом, звідки вона згодом втекла.
"Я впевнена на 100%", - сказала Шпак, пояснивши, що працювала над дослідженнями морських ссавців у Росії з 1990-х, поки не повернулася до України у 2022 році.
Цього кита помітили норвезькі рибалки приблизно п'ять років тому, адже він виявився напрочуд довірливим та не вмів ловити живу рибу. Натомість він пильно стежив за людьми, а одного разу навіть повернув випущений у воду мобільний телефон.
"Кожного разу, коли він наближався до чогось схожого на мішень, він торкався до неї мордою, що вказувало на його навички", - розповіла Єва Журден, дослідниця Норвезького інституту досліджень косаток. Проте для чого саме навчали кита, так і залишилось невідомим.
"Хвалдимир" насправді може бути "Андрюхою"
Ольга Шпак зазначила, що російські морські спеціалісти відразу впізнали кита, як тільки він з'явився у Норвегії. Вона пояснила, що, згідно з інформацією від анонімних джерел, у Росії зникла білуха на прізвисько "Андрюха", яку спіймали в Охотському морі в 2013 році, а потім перевели з дельфінарію в Санкт-Петербурзі на військову службу в Арктиці. За словами Шпак, коли тварині почали довіряти, вона просто втекла.
Супутникові знімки демонструють вольєри для білух поблизу російської військової бази в Мурманську, де, імовірно, і утримували "Андрюху". Томас Нільсен з норвезького видання The Barents Observer зазначив, що близькість вольєрів до підводних човнів і військових кораблів може свідчити про використання білух у системі охорони.
Кілька місяців тому "Хвалдимира" знайшли мертвим у норвезькій гавані. Спочатку були підозри, що його застрелили, проте розтин показав, що смерть настала, ймовірно, через бактеріальну інфекцію.