З дитинства багато хто з нас стикався із заявами батьків про те, що в майбутньому на нас чекає успіх. Згодом ми могли це чути від начальника на роботі. Ці слова "твердження" згодом поступово могли змінити наше мислення, підштовхнути до того, щоб працювати старанніше і прагнути вище, знаючи, що хтось очікує від вас успіху.
Саме тут і проявляється "ефект Пігмаліона" - самоздійснюване пророцтво. Коли на людину покладають великі надії, вона починає засвоювати ці переконання, і очікування успіху в кінцевому підсумку створює умови для успіху, пише доктор філософії та психолог Марк Треверс у матеріалі для Forbes.
З іншого боку, занижені очікування можуть призвести до невдач. Те ж саме стосується власних очікувань і переконань. Ваші переконання щодо власного потенціалу напряму визначають ваші дії, які, своєю чергою, визначають ваші результати.
Тому Треверс рекомендує два способи використовувати цей ефект у своїх інтересах за допомогою очікувань.
Формування високих очікувань з установкою на зростання
Основоположним кроком у використанні "ефекту Пігмаліона" для досягнення особистого успіху є встановлення високих, але реалістичних очікувань для себе. Високі очікування надихають на рішучість і стійкість. Вони спонукають вийти за межі своєї зони комфорту і домогтися результатів, які раніше здавалися недосяжними.
Ключову роль у цьому процесі відіграє прийняття "установки на ріст" - переконання, що здібності та інтелект можна розвинути за допомогою навчання і наполегливості.
Фіксований спосіб мислення, навпаки, розглядає здібності, інтелект і таланти як вроджені риси, які не можна суттєво змінити або розвинути. Люди з фіксованим мисленням схильні вважати, що вони або хороші, або погані від природи, і часто уникають труднощів через страх зазнати невдачі або переконаності в тому, що вони не зможуть удосконалюватися.
Замість того щоб думати: "У мене нічого не виходить", людина з установкою на зростання може сказати: "Я можу стати кращим, якщо практикуватимуся і присвячуватиму себе справі".
Ефект Пігмаліона зміцнює вашу віру в здатність досягти успіху, а менталітет зростання спонукає вас приймати виклики, вчитися на помилках і продовжувати вдосконалюватися. Усе разом це створює умови, в яких завзятість і віра в себе призводять до великих успіхів і досягнень.
Знайдіть цінність у своїх цілях, щоб підвищити мотивацію
Коли ви усвідомлюєте цінність того, що ви робите, ваша мотивація підвищується. Це також може вплинути на те, як інші сприймають ваш потенціал.
Американський педагог-психолог Жаклін Екклз розробила теорію "очікування-цінність" ще в 1980-х роках, а її дослідження було опубліковано в журналі Psychological Science. Згідно з цією теорією, на нашу мотивацію впливають два фактори:
- Очікування або наша впевненість в успіху
- Цінність або цінність результату, на нашу думку.
Простіше кажучи, ми з більшою ймовірністю прагнутимемо мети, якщо віримо, що зможемо її досягти, і якщо результат нам дуже важливий.
Для цього на самому початку краще відповісти собі чесно на кілька запитань:
- Наскільки сильно я вірю в те, що зможу досягти успіху в цій справі? Чи здається ця мета посильною для мене?
- Наскільки важлива для мене ця мета? Чи достатньо я дбаю про цю мету, щоб довести її до кінця?
Якщо ви не впевнені у своїх силах, ви повинні працювати над зміцненням цієї віри, ставлячи перед собою невеликі, більш досяжні цілі, складність яких поступово зростає.
Якщо ваша мета - відкрити свій бізнес, вона може полягати не тільки у фінансовому успіху, а й у створенні чогось, що відображає ваші творчі здібності, або у здійсненні впливу на суспільство.
Інші поради зі сфери психології
Раніше УНІАН повідомляв, як уникнути "ефекту Ромео і Джульєтти" у стосунках. Психолог назвав три поради для батьків, одна з яких - дозволити дитині вчитися на власних помилках.
Крім того, дослідження, яке було розпочато ще 1938 року, встановило єдиний "ключ до щастя". Тоді вчені кожні п'ять років збирали деяку інформацію про випробовуваних, а також кожні 15 років зустрічалися особисто для інтерв'ю з ними.