Харизма і нарцисизм - це дві якості в людях, які завжди привертають увагу. Але в той час як одна з них може надихати і створювати міцні зв'язки, інша може залишити вас із почуттям використаності, розчарування і навіть образи.
Як пише психолог Марк Треверс для Forbes, відмінність між цими якостями не завжди очевидна. Водночас розуміння цієї різниці може допомогти усвідомити, чому нас тягне до деяких людей, тоді як інші, незважаючи на свою чарівність, залишають нас із відчуттям, що щось не так.
1. Харизма створює зв'язок, нарцисизм зосереджений на собі
І харизма, і нарцисизм справляють сильне враження і легко привертають увагу. Однак ключова відмінність полягає в їхньому фокусі: харизматичні люди соціально налаштовані й орієнтовані на зовнішній світ, тоді як нарциси зосереджені на собі.
Харизматичні люди виявляють щирий інтерес до інших, активно слухають, підтверджують досвід інших і висловлюють співчуття. Нарциси, однак, розглядають взаємодії як можливості для самореклами. Розмови з нарцисом зазвичай обертаються навколо його власних інтересів, без справжньої цікавості до інших.
2. Харизма підносить інших, нарцисизм принижує
Харизматичні люди схильні підносити і надихати, використовуючи щиру похвалу і допомагаючи людям побачити свій потенціал. Водночас нарцисичні особистості часто намагаються підтримувати почуття зверхності, тонко критикуючи або применшуючи досягнення інших, щоб утримувати увагу на собі. Коли вони все ж таки висловлюють похвалу, вона, як правило, умовна або корислива.
3. Харизма демонструє гнучкість, нарцисизм вимагає контролю
Харизматичним людям комфортно адаптувати свій стиль спілкування, щоб краще спілкуватися з іншими. Вони можуть пристосовуватися до різних соціальних ситуацій і приймати взаємні поступки у стосунках.
Однак нарцисичні особистості часто непохитні у своїй потребі в контролі. Вони можуть маніпулювати ситуаціями, щоб гарантувати, що їх сприймають як сильних або важливих, навіть якщо це відбувається коштом потреб або думок інших. Нарциси менш схильні йти на компроміс або розглядати альтернативні точки зору.
4. Харизма надійна, нарцисизм крихкий
Основи харизми та нарцисизму також відрізняються: харизма ґрунтується на справжній упевненості, тоді як нарцисизм часто виникає з тендітної самооцінки, яка спирається на постійне підтвердження.
Харизматичним людям не потрібно затьмарювати інших, щоб почуватися цінними, і вони почуваються комфортно, розділяючи заслуги або визнаючи свої обмеження. Ця впевненість дозволяє їм бути скромними.
Однак у нарцисів більш хитке почуття власної гідності, яке сильно залежить від зовнішнього схвалення. Дослідження 2021 року підкреслює, що нарциси часто стурбовані думкою інших. У результаті нарциси можуть погано реагувати на критику, уникати звинувачень і розглядати інших як загрозу своєму завищеному образу себе.
5. Харизма створює довіру, нарцисизм її руйнує
Харизматичні люди створюють довіру, демонструючи щирість, надійність і повагу. Дослідження 2016 року про те, як харизма лідера впливає на поведінку команди, показало, що харизматичні лідери підвищують довіру до членів своєї команди. Це передбачає, що харизма має хвильовий ефект, який сприяє єдності та взаємній підтримці в групах.
Навпаки, нарцисичні особистості часто відчувають труднощі з автентичністю, представляючи різні версії себе. Ця непослідовність часто призводить до розчарування і підриває довіру - важливий елемент для здорових, тривалих стосунків.
Раніше психологи назвали 10 фраз-маркерів, які допоможуть розпізнати егоїста.