Потрібно спиляти дерево - куди звертатися / картинка УНІАН

У кожного власника власної ділянки настає час, коли обрізати дерева потрібно для здоров'я культури. Та іноді буває, що рослину вже неможливо врятувати через аварійний стан. В такому випадку її краще зрізати. Проте кожному треба знати, чи можна спиляти дерево на своїй ділянці в Україні і чи не порушите ви закон при цьому.

Про те, як легально спиляти дерево на своїй ділянці, ексклюзивно для УНІАН розповів юрист Адвокатського об'єднання "Глоба і Глоба" Сергій Ланкін.

Чи можна спиляти дерево біля приватного будинку

За словами юриста, спиляти дерево на подвір'ї приватного будинку в цілому не заборонено:

Відео дня

"За загальним правилом власник у межах своєї ділянки може розпоряджатися деревом так, як вважає за потрібне, у тому числі й зрубувати його, якщо це не вплине на місцеву флору та фауну. Загалом особа має право розпоряджатися своїм майно так, щоб це не нашкодило іншим.

Однак якщо дерево на приватній ділянці має вплив на місцеву фауну чи флору або без нього погіршуватиметься стан сусідньої ділянки, тоді зрубування такого дерева треба погодити з органом місцевого самоврядування та із сусідами. Не можна знищувати дерева, які входять до Червоної Книги або мають особливий статус, наприклад, є національною пам’яткою чи об’єктом культурної спадщини та охороняються законом."

Чи можна спиляти дерево на подвір'ї багатоквартирного будинку

Щодо того, як правильно спиляти дерево біля багатоповерхівки, все набагато складніше. За словами, Сергія Ланкіна, у такому випадку не вийде самовільно зрізати дерево:

"Якщо територія, яка прилягає до багатоквартирного будинку, а також об’єкти, які на ній знаходяться (дерева та допоміжні споруди), є спільною власністю всіх власників квартир, то найкраще вирішувати долю конкретного дерева під час зборів мешканців. У тому разі, якщо мешканці створили об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, то вирішити долю якогось дерева має повноваження його голова.

Якщо ж прибудинкова територія є комунальною власністю, то і відповідальність за стан дерев несуть комунальні підприємства. За те, у якому стані знаходяться невеликі дерева, як правило, відповідають керуючі компанії з обслуговування житлового фонду, а за рослини великого розміру - спеціалізовані комунальні підприємства."

Спиляти дерево на подвір'ї багатоквартирного будинку Україна / фото ua.depositphotos.com

Юрист не радить займатися самоправством, оскільки можна отримати покарання:

"З погляду кримінальної відповідальності це може бути кваліфіковано саме так, оскільки визначено відповідальних осіб, які займаються обслуговуванням дерев.

Самоправство - це 356 стаття Кримінального Кодексу України. За таке правопорушення загрожує штрафом у розмірі до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 гривень) чи виправні роботи на термін до двох років або пробаційний нагляд на такий же строк.

Крім того, незаконна порубка дерев та чагарників може тягнути за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу до 204 гривень (стаття 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Якщо ж людина заподіює істотну шкоду лісовому фонду, її можуть притягнути до відповідальності за ст. 246 Кримінального кодексу України. За таке правопорушення загрожує обмеження волі на термін до трьох років або навіть позбавленням волі на такий самий строк."

Колишній чиновник розповіла УНІАН, що зазвичай особі важко отримати у приватну власність ділянку, на якій є якісь об’єкти, що мають особливий статус та охороняються законом.

Вас також можуть зацікавити новини: